REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

UE ma za mało pieniędzy na budowę sieci. Zabraknie 250 mld euro

  • 10 lipca 2025 19:05
  • Opracowała: Joanna Kędzierska
Reklama

Jak wynika z najnowszego raportu Boston Consulting Group (BCG), realizacja planów inwestycyjnych europejskichoperatorów systemów przesyłowych dotyczących modernizacji i rozbudowy sieci elektroenergetycznych w ciągu najbliższych pięciu lat będzie kosztować więcej niż zakładane na nie budżety. Zabraknąć może aż 250 mld euro.
 
Pod koniec kwietnia Hiszpania i Portugalia doświadczyły najgorszych w swojej historii blackoutów. W zeszłym tygodniu w dużej części Republiki Czeskiej także doszło do przerwy w dostawach prądu.
 
Budowa sieci nie nadąża za zmianami w europejskich systemach energetycznych
 
Incydenty te wzbudzają obawy co do odporności europejskiego systemu elektroenergetycznego. Zwiększona elektryfikacja, wzrost zapotrzebowania na energię ze względu na wdrażanie rozwiązań z zakresu sztucznej inteligencji i budowę centrów danych, integracja odnawialnych źródeł energii i starzejąca się infrastruktura oznaczają, że europejskie sieci wymagają gruntownej modernizacji.
 
Z raportu wynika, że ​​15 największych operatorów systemów przesyłowych w Europie zwiększy operacyjne przepływy pieniężne do 120 miliardów euro w latach 2025–2029, w porównaniu z 57 miliardami euro w latach 2020–2024.
 
Wypłata dywidend hamuje rozwój europejskich sieci
 
W ciągu najbliższych pięciu lat planują potroić inwestycje do 345 miliardów euro. Zakładając, że trzeba będzie wypłacić dywidendy w wysokości od 25 do 30 miliardów euro, luka w finansowaniu wyniesie około 250 miliardów euro.
 
Autorzy raportu zwrócili uwagę, że dziurę należałoby załatać za pomocą zadłużenia, kapitału własnego, a także zbycia lub niższych dywidend. W ciągu najbliższych pięciu lat Europa musi zbudować więcej infrastruktury sieciowej niż w ciągu ostatnich dwóch dekad. Wielu operatorów już boryka się z zadłużeniem, a ci notowani na giełdzie mają trudności z pozyskiwaniem kapitału w obliczu ostrej konkurencji.
 
Dlatego pilne są działania UE, aby wesprzeć finansowo operatorów, bo w innym wypadku UE będzie mieć światowej klasy źródła OZE, ale nie będzie w stanie przesłać wytworzonej przez nie energii do konsumentów.
 

 

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]