Paliwa coraz tańsze, a sprzedaż maleje
- 2 kwietnia 2020 14:29
- : : autor: PARA
Popyt na paliwa, w związku z ograniczeniami w podróżowaniu i kwarantanną społeczną spada. Spadają również ceny. Ale sprzedawcy zapewniają, że paliwa na rynku nie zabraknie.
Niezakłócone dostawy i sprzedaż paliw są niezbędne dla funkcjonowania gospodarki i zapewnienia bezpieczeństwa ludności. W związku z nadzwyczajną sytuacją związaną z epidemią Covid-19, POPiHN w imieniu swoich członków zapewnia, że sprzedaż paliw w Polsce nie jest zagrożona - czytamy w oświadczeniu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.
Krajowe rafinerie funkcjonują bez zakłóceń, a logistyka i dystrybucja paliw działa efektywnie. Największe firmy paliwowe w Polsce, producenci i dystrybutorzy, dokładają starań, aby zapewnienie dystrybucji było połączone z działaniami skoncentrowanymi na bezpieczeństwie pracowników i klientów stacji paliw. Produkcja krajowa i transport paliw przez granice państwa odbywa się w zmienionych warunkach, ale nadal w sposób ciągły. Na stacje paliw regularnie trafiają także dostawy środków dezynfekujących oraz rękawiczki jednorazowe do tankowania pojazdów.
Na skutek wprowadzonych ograniczeń w poruszaniu się mieszkańców Polski ruch samochodowy uległ znacznemu obniżeniu. Szczególnie dotyczy to ruchu pasażerskiego i pojazdów osobowych. Ruch pojazdów ciężarowych zmalał w mniejszym stopniu. Obserwowane spadki sprzedaży paliw są mniejsze niż zakładano, ale nadal ten trend jest widoczny w prognozach rynkowych. Ceny paliw spadają praktycznie codziennie, co jest konsekwencją sytuacji na międzynarodowym rynku ropy oraz wpływu ograniczeń epidemiologicznych na rynek polski. Światowa nadprodukcja paliw i ograniczenie popytu determinują spadki cen, choć na rynku polskim ten trend jest nieco hamowany poprzez obniżenie wartości złotego w stosunku do amerykańskiego dolara. Niemniej, należy oczekiwać dalszych obniżek cen – szczególnie benzyn silnikowych.
Na początku kwietnia ceny benzyny bezołowiowej E95 spadły na niektórych stacjach do poziomu bliskiego 3 zł. Pod koniec marca cena tej samej benzyny wahała się w granicach 3,90-4,20 zł za litr.