WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Hiszpania, mimo epidemii, wprowadza ambitny plan ekologiczny

  • 3 kwietnia 2020 10:26
  • : : autor: PARA
Reklama

Mimo epidemii koronawirusa Hiszpania nie rezygnuje z redukcji emisji gazów cieplarnianych. Mało tego - wprowadza nowy ambitny plan redukcji do 2030 roku.

Hiszpański rząd przedłożył krajowy plan energetyczny i klimatyczny na 2030 r. (NECP), podnosząc krajowe cele w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych do 23 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Hiszpania jest potęgą we wdrażaniu energii odnawialnej z całkowitą zainstalowaną mocą wiatrową 25,7 GW. W 2019 r. Hiszpania była wiodącym rynkiem wiatrowym na lądzie w Europie.

Przedstawiony przez hiszpański rząd plan przewiduje, że odnawialne źródła energii będą stanowiły 42 proc. koszyka energetycznego kraju i będą wytwarzały 74 proc. jego energii elektrycznej. W przypadku energii wiatrowej rząd w Madrycie planuje coroczną instalację 2,2 GW do 2030 r.

- Hiszpania przedłożyła UE ambitny krajowy plan w zakresie energii i klimatu do roku 2030. Jest to silny i zachęcający znak dla europejskiej transformacji energetycznej, szczególnie w obecnych trudnych czasach. Hiszpania od dawna jest liderem w dziedzinie odnawialnych źródeł energii: wiatr stanowi 20 proc. ich energii elektrycznej i generuje więcej przychodów z eksportu energii wiatrowej niż z eksportu wina. Wspaniale jest widzieć, że planują teraz dalszą ekspansję odnawialnych źródeł energii. Poziom ambicji stanowi wyraźny sygnał dla inwestorów i będzie miał pozytywny wpływ na wzrost liczby miejsc pracy i wzrost gospodarczy - mówi Giles Dickson, CEO WindEurope.

Hiszpańskie Ministerstwo ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych (MITECO) zastrzega sobie prawo do modyfikacji Planu, ponieważ konsultacje społeczne w sprawie przedłożonego Planu zostały przerwane w związku z pandemią COVID19.

- COVID-19 nie może podważać naszych wspólnych wysiłków na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu. Wręcz przeciwnie, Zielony Ład jest najlepszą drogą wyjścia z obecnego kryzysu. Widać to na przykładzie Hiszpanii. Zielona gospodarka przyspieszy ożywienie. A energetyka wiatrowa będzie tu odgrywała kluczową rolę: jest gotowa do pracy, tania w budowie i tworzy wiele miejsc pracy - mówi Dickson i dodaje: - Pięć innych państw członkowskich UE wciąż nie sfinalizowało swoich krajowych planów ochrony środowiska. Choćby Niemcy i Francuzi powinni znaleźć inspirację w doskonałym hiszpańskim przykładzie.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]