Objawy zatrucia smogiem
- 16 stycznia 2020 13:15
- : : autor: PARA

fot. UM Rybnik/D. Matuszczyk - FlyFoto
O tym, że smog może działać niekorzystnie na ludzkie organizmy, nie trzeba nikogo przekonywać. Zwykle jednak wpływ smogu na organizm ludzki traktujemy długofalowo - wdychanie smogu ma być szkodliwe za kilka miesięcy czy lat. A jednak smog powoduje nie tylko astmę, niewydolność krążeniowo-oddechową, czy inne schorzenia. Smogiem zwyczajnie można się zatruć. Jakie są objawy zatrucia smogiem?
Objawy zatrucia smogiem: czym jest smog?
Słowo smog powstało w Londynie na przełomie XIX i XX wieku ze słożenia dwóch innych słów: smoke - dym i fog - mgła. I w zasadzie to bardzo precyzyjny opis smogu. Smog to mieszanina gazów i pyłów powstających podczas spalania, z parą wodną w powietrzu. Dziś do dymów z domowych kominów, których na szczęście ubywa, dołączyło zapylenie powodowane przez samochody, dymy z fabryk czy elektrowni węglowych. Smog zalega nad miastami, dużymi arteriami komunikacyjnymi, obszarami przemysłowymi. Szczególne nasilenie smogu obserwujemy w dniach, kiedy wysokie ciśnienie atmosferyczne "dociska" ciężkie zanieczyszczenia do ziemi. Dopuszczalne stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5 bywają wtedy przekroczone kilkakrotnie. Jak smog wpływa na nasze zdrowie? Smog atakuje układy oddechowy, nerwowy i krwionośny, a przy długotrwałym działaniu potraf zrujnować organizm ludzki bardziej niż regularne palenie papierosów.
Z raportów WHO - Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na świecie z powodu smogu umierają co roku 3 miliony osób. W Polsce sog może być przyczyną 43-45 tysięcy zgonów rocznie.
Objawy zatrucia smogiem: kto jest zagrożony?
Smog nie wpływa jednakowo na wszystkich. Kto jest najbardziej narażony na działanie smogu? Lekarze jednoznacznie określają czynniki ryzyka. Pierwszym jest wiek: na działanie smogu bardziej narażone są dzieci i osoby starsze. Jest to związane z siłą i wydolnością organizmu. Drugim z czynników ryzyja jest tzw. czas ekspozycji, czyli czas w jakim organizm jest wystawionby na działanie smogu. Dlatego media, przekazując alerty smogowe, zwracają uwagę, żeby przy dużym stężeniu zanieczyszczeń ograniczyć przebywanie na otwartym powietrzu i aktywność fizyczną. Kolejny czynnik ryzyka to ogólny stan zdrowia. Osoba osłabiona, czy prowadząca niehigieniczny tryb życia jest bardziej podatna na zatrucie smogiem, niż osoba w pełni sił i w dobrej kondycji. Ostatnim czynnikiem ryzyka są przebywane choroby i alergie. Te pierwsze osłabiają organizm, drugie mogą się nasilać pod wpływem smogu.
Objawy zatrucia smogiem: jak rozpoznać?
Objawy zatrucia smogiem przpominają objawy zatrucia dymem tytoniowym. Pierwszym objawem zatrucia smogiem będzie uporczywy ból głowy. Kolejny objaw zatrucia smogiem to kaszel, zwykle suchy i nasilający się w miarę wystawiania się na dziłanie smogu. Kaszlowi towarzyszy ból gardła z efektem "drapania", chrypka, a nawet zadyszkę i trudności z oddychaniem. Kolejnym objawem zatrucia smogiem może być pieczenie, swędzenie i łzawienie oczu spowodowane przez podrażnienie spojówek pyłami zawieszonymi w powietrzu. Wszystkim tym objawom zatrucia smogiem towarzyszy zwykle uczucie rozdrażnienia, dekoncentracji i trudności w skupieniu myśli, a nawet bezsenność.
Objawem zatrucia smogiem jest również zwiększona podatność na infekcje. Działanie smogu powoduje zapalenie śluzówki, osłabienie funkcji obronnych organizmu i pogorszenia odporności, a w związku z tym zwiększonej podatności na choroby i nawracające infekcje górnych dróg oddechowych.
Objawy zatrucia smogiem: zagrożenia
Objawy zatrucia smogiem nie muszą ujawniać się natychmiast. Kaszel, czy łzawienie oczu często lekceważymy, albo składamy na karb przeziębienia czy niewyspania. Ale smog działa również na nasze serce, układ krwionośny i oddechowy. Pyły, osadzając się w płucach i przenikając z nich do układu krwionośnego, działają niekorzystnie na układ krążenia na szereg różnych sposobów. Obkurczają się tętnice, zwiększa się ryzyko zakrzepów krwi, miażdżycy, arytmii, podwyższa się stężenie cholesterolu oraz ciśnienie, przyspiesza puls. W efekcie oddychanie smogiem zwiększa zagrożenie zawałem i udarem.
Smog pełen toksycznych związków zwiększa też ryzyko nowotworów, poważnych chorób płuc i układu oddechowego, w tym alergii, astmy, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc, schorzeń neurodegeneracyjnych.