REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Związkowcy żądają antykryzysowej tarczy energetycznej

  • 17 kwietnia 2020 10:13
  • : : autor: AMC
Reklama

Krajowa Sekcja Energetyki NSZZ Solidarności wystosowała apel do Ministra Aktywów Państwowych w sprawie minimalizowania skutków pandemii SARS-CoV-2. Wyraża w nim zaniepokojenie złą sytuacją ekonomiczną przedsiębiorstw energetycznych, zwłaszcza prowadzących sprzedaż detaliczną.

Związkowcy postulują „wprowadzenie w życie niezwłocznych procesów naprawczych zmierzających do uzdrowienia zasad funkcjonowania podmiotów gospodarczych prowadzących sprzedaż detaliczną energii elektrycznej, które pozwolą na niezagrożone finansowe i organizacyjne ich funkcjonowanie”.

Związkowcy przypominają, że te spółki ponoszą koszty realizacji ustawy kompensacyjnej za l. 2019-2020, która spowodowała ich dramatyczną sytuację finansową, co odbija się też na sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw całego sektora energetycznego.

„Niestety należy wskazać, że wprowadzone w życie, na podstawie wymienionej ustawy kompensacyjnej, osłony nie zmieniły ich sytuacji finansowej” - czytamy w apelu podpisanym przez Marka Boińskiego, przewodniczącego Krajowej Sekcji Energetyki i Jarosława Grzesika, przewodniczącego Krajowego Sekretariatu Górnictwa i Energetyki.

Związkowcy podkreślają, że sytuacja, w której rząd nie dostrzega tych problemów, jest nie do zaakceptowania i grozi załamaniem funkcjonowania tych przedsiębiorstw.

„Brak reakcji i utrwalanie wymienionych powyżej negatywnych zjawisk pociągnie za sobą, bardzo negatywne konsekwencje dla całej gospodarki narodowej” - czytamy w apelu.

Związkowcy domagają się uruchomienia tzw. antykryzysowej tarczy energetycznej pozwalającej przedsiębiorstwom przemysłu energetycznego, w szczególności podmiotom prowadzącym sprzedaż energii dla klientów detalicznych, na prawidłowe ekonomiczne oraz finansowe funkcjonowanie.

„W panujących dzisiaj realiach, wyrażamy i prosimy o zrozumienie powagi problemu, że prowadzenie działalności w tych obwarowaniach jest niemożliwe, oraz rodzi poważne obawy o dalsze prawidłowe funkcjonowanie strategicznych dla funkcjonowania Państwa Polskiego przedsiębiorstw, a nawet o ich dalsze istnienie” - podsumowują związkowcy.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]