WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Jak będziemy walczyć ze zmianami klimatu po pandemii?

  • 23 listopada 2020 10:19
  • Autor: AMC
Reklama

Pandemia wystawia na próbę naszą determinację polityczną, ale planujemy trzymać się naszej długofalowej wizji niskoemisyjnej gospodarki Polski - twierdzi minister klimatu Michał Kurtyka.

Walka ze zmianami klimatu w kontekście pandemii COVID-19 to główny temat debaty Diplomacy can deliver: Europe in the fight against climate change, zorganizowanej przez European Council on Foreign Relations. Szef resortu klimatu i środowiska wskazał, że nowa polityka energetyczna Polski opiera się na 3 filarach: sprawiedliwej transformacji, zeroemisyjnym systemie energetycznym i dobrej jakości powietrza - czytamy w komunikacie prasowym.

- Jak każdy kraj, Polska musi zapewnić bezpieczną produkcję taniej i czystej energii, aby zmniejszyć zależność od paliw kopalnych. Musimy wykorzystać wszystkie dostępne technologie, takie jak energia jądrowa, energia słoneczna, wiatr i wodór, aby zbudować za 20 lat system czystej energii o wydajności porównywalnej z obecnym systemem konwencjonalnym. Inwestycje w rozwój nowych źródeł energii są obecnie potrzebne bardziej niż kiedykolwiek – powiedział.

Minister Kurtyka podkreślił także rolę odnawialnych źródeł energii w budowaniu systemu energetycznego.

- Morskie farmy wiatrowe odegrają kluczową rolę. Moc zainstalowana morskich farm wiatrowych w Polsce osiągnie 11 GW w 2040 roku. Wspieramy również rozwój odnawialnych źródeł energii na poziomie lokalnym. Rynek prosumencki rozwija się, tylko w ciągu ostatnich 6 miesięcy w gospodarstwach domowych zainstalowano 100 000 PV – dodał.

Podczas debaty minister klimatu i środowiska  zwrócił także uwagę, że bardzo ważna jest sprawiedliwa transformacja i uzyskanie społecznej akceptacji dla kluczowych decyzji ministerstwa.

- Pamiętając o tych wszystkich aspektach, zapewniam, że nie poddamy się i do 2050 roku przyczynimy się do neutralności klimatycznej Unii Europejskiej – podsumował.

 

 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

BQJKN
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]