REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Zabiegają w Brukseli o przeprojektowanie systemu ETS

  • 2 grudnia 2020 09:38
  • : : autor: AMC
Reklama

PGE zabiega w Brukseli o zapewnienie sprawiedliwej transformacji energetycznej poprzez m.in. zwiększenie Funduszu Modernizacyjnego w ramach nadchodzącej reformy ETS - czytamy w komunikacie prasowym.

PGE, ale również coraz więcej państw z regionu Europy Środkowej i Wschodniej postuluje zapewnienie sprawiedliwej transformacji energetycznej poprzez m.in. zwiększenie Funduszu Modernizacyjnego w ramach nadchodzącej reformy ETS.  

Już 10 i 11 grudnia  na szczycie w Brukseli unijni przywódcy mają dyskutować o przyjęciu celu 55 proc.na 2030 i możliwości dodatkowego finansowania tego ambitnego celu.

Wanda Buk wiceprezes PGE ds. regulacji przekonuje, że tylko  poprzez wspólne działania oparte na duchu solidarności, UE może osiągnąć swoje długoterminowe cele klimatyczne, nie pozostawiając nikogo na marginesie.

- Dążąc do zapewnienia przystępnych cen energii i konkurencyjności swojego przemysłu, UE musi jednocześnie zagwarantować sprawiedliwą transformację swoim obywatelom. Dlatego konieczne jest przeprojektowanie systemu EU ETS, aby rozłożyć koszty niezbędnych inwestycji w bardziej zrównoważony sposób pomiędzy państwami członkowskimi. Kraje o niskim poziomie PKB na mieszkańca, które nadal są uzależnione od węgla, takie jak Polska, potrzebują zwiększonego wsparcia z Funduszu Modernizacyjnego na inwestycje w energetyce – podkreśla Wanda Buk.

Przed nadchodzącą grudniową Radą Europejską znane są już propozycje Czechów, żeby podwoić Fundusz Modernizacyjny oraz propozycję Węgrów, żeby potroić ten mechanizm wsparcia. 

Adam Guibourgé-Czetwertyński wiceminister klimatu i środowiska uważa, że Polska potrzebuje  miksu zeroemisyjnego i inwestuje głównie w odnawialne źródła energii. Minister przypomina jednak, że Polska płaci więcej, niż dostaje z ETS, co wyraża się w tym, że firmy z polski – głównie z sektora energetycznego, kupują więcej uprawnień niż to wynika z polskiej puli aukcyjnej. W ten sposób, co roku polskie firmy zasilają budżety pozostałych państw członkowskich.

Ondřej Knotek, eurodeputowany z frakcji Renew wskazuje, że wyzwania związane z transformacją polskiego miksu energetycznego są podobne do tych, z którymi mierzą się regiony węglowe Czech i dochody ze sprzedaży uprawnień powinny pomóc w finasowaniu  transformacji. Andrei Marcu z ERCST wskazał, że liczba uprawnień do emisji dedykowanych do Funduszu Modernizacyjnego w scenariuszu wyjście Zjednoczonego Królestwa oraz zwiększenia celu redukcyjnego do 55 proc. spadnie z 310 mln uprawnień do 240,3 mln uprawnień.

Prezes Wanda  Buk  podkreśla, że osiągnięcie scenariusza redukcji emisji o 55 proc.wymagałoby od Polski budowy dodatkowych 34 GW OZE w porównaniu ze scenariuszem redukcji emisji o 40 proc.

- Potrzeby inwestycyjne polskiej energetyki do 2030 roku są bardzo duże. Szacuje się na ok. 136 miliardów euro przy założeniu scenariusza redukcji emisji o 55 proc. Biorąc pod uwagę dostępne środki, w tym częściowo krajowe dochody z emisji dwutlenku węgla, luka inwestycyjna, którą trzeba pokryć, aby sfinansować takie inwestycje, może wynieść 93 mld euro – wylicza wiceprezes ds. regulacji Wanda Buk.

Biuro prasowe PGE przypomina, że reforma EU ETS, która rozpocznie się w czerwcu 2021 r. zakłada wdrożenie celu redukcji 55 proc. emisji CO2 na poziomie UE, co wg. KOBiZE może zwiększyć ceny CO2 nawet do 76 Euro za tonę do 2030 r.

Plan inwestycyjny Grupy Kapitałowej PGE obejmuje największe w kraju inwestycje w morskie elektrownie wiatrowe. Program offshore GK PGE zakłada wybudowanie do 2030 r. dwóch morskich farm wiatrowych o łącznej mocy do 2,5 GW.

Do 2040 r. moc morskich farm wiatrowych Grupy PGE osiągnie 6,5 GW, co uczyni PGE liderem przyszłego sektora morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Grupa  PGE planuje zbudować do 2030 roku  3 GW w fotowoltaice i poszerzyć portfolio lądowych farm wiatrowych o co najmniej 1 GW.

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]