Ziele czarownic znalezione na Roztoczu
- 3 maja 2021 09:00
- : : autor: AMC
Choć o obecności lulecznicy kraińskiej na Roztoczu Południowym mówiono od lat, to dopiero niedawno jeden z tomaszowskich leśników natrafił i opisał jej stanowisko. Lulecznica kraińska jest geofitem, który kwitnie przed rozwojem liści na drzewach, preferuje cieniste, wilgotne i żyzne lasy. Jej obecność na Roztoczu ściśle wiąże się z dawnym osadnictwem ludzkim (porasta miejsca po nieistniejących już wsiach) - informuje portal lasy.gov.pl.
Lasy Państwowe informują, że to gatunek silnie trujący, aczkolwiek jej korzeń posiada właściwości lecznicze (m.in. przeciwpotne i przeciwwymiotne). Łemkowie uznawali ją ze roślinę magiczną, z uwagi na niezwykłe właściwości nasenne i przeciwbólowe. Znane są również jej właściwości halucynogenne i narkotyczne. Nazwę łacińską lulecznicy kraińskiej (Scopolia carniolica) nadał jej Karol Lineusz na cześć włoskiego lekarza Giovanniego Antonio Scopoliego, który prowadził również szereg badań z zakresu botaniki, m.in. w słoweńskim regionie Kraina (stąd lulecznica kraińska).
- Opowieści o tym, że lulecznicę można spotkać w roztoczańskich lasach, przewijały się od dłuższego czasu – mówi dla lasy.gov.pl Karol Jańczuk, pracownik Nadleśnictwa Tomaszów, który znalazł stanowisko lulecznicy kraińskiej (Scopolia carniolica).
Gatunek ten figurował w opisach taksacyjnych, w sieci pojawiały się pojedyncze wzmianki dotyczące jego występowania na tym terenie, ale na próżno szukać obserwatorów przyrody, którym udało się go oznaczyć i potwierdzić, że faktycznie rośnie na Roztoczu.
Karol Jańczuk znalazł lulecznicę w Południoworoztoczańskim Parku Krajobrazowym. Według dostępnych źródeł, jest to najprawdopodobniej najbardziej wysunięte na wschód stanowisko tej rośliny w Polsce.