WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Metropolia GZM współgospodarzem Śląskiego Festiwalu Nauki

  • 8 października 2021 09:09
  • Autor: AMC
Reklama

Tegoroczna, 5 edycja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice tradycyjnie już odbędzie się w Katowicach. Jej głównym organizatorem jest Uniwersytet Śląski, a współgospodarzem Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Wydarzenie odbędzie się miedzy 9 a 15 października, a jego formuła zakłada zaproszenie publiczności festiwalowej na dwa pierwsze dni na bulwary katowickiej Rawy, do plenerowego Miasta Nauki, a przez pięć kolejnych dni – do przestrzeni internetowej - informuje GZM.

- Współorganizacja Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice leży niejako w DNA Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Mamy tu bowiem bogate zaplecze edukacyjne w postaci 24 uczelni, na których studiować można na blisko 200 kierunkach. Niektórych unikatowych w skali kraju jak: inżynieria ogólna na Politechnice Śląskiej czy gospodarka cyfrowa na Uniwersytecie Ekonomicznym. Mamy również Fundusz Wspierania Nauki, którego ideą jest pomoc uczelniom w podnoszeniu atrakcyjności ich oferty edukacyjnej i naukowej. W ramach owego funduszu uczelnie mogą uzyskać dotację z blisko 8 mln puli, którą mogą wykorzystać na pokrycie kosztów wiążących się z wynagrodzeniem dla wybitnej klasy naukowców, którzy poprowadzą wykłady, seminaria, laboratoria lub konsultacje dla studentów Metropolii. Wysokość takiej dotacji może sięgać nawet 99 proc. – mówi Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu GZM.

- W trakcie trwania tegorocznego Śląskiego Festiwalu Nauki Katowice chcielibyśmy zadać sobie jedno z najważniejszych pytań: ile nauka może nam dać na przyszłość? Chcemy, aby sprzyjała ulepszaniu naszego życia osobistego, jego jakości, komfortu, bezpieczeństwa zdrowia czy długowieczności. Chcemy pobudzić refleksję na temat nauki, jako najważniejszego instrumentu do naprawiania świata - mówi prof. Ryszard Koziołek, dyrektor generalny festiwalu.

- I zdajemy sobie sprawę, że to również nauka czy też jej efekty przyczyniły się do zmian ekologicznych i klimatycznych, chociażby poprzez spalanie paliw kopalnianych. Nieprzypadkowo to właśnie Rawa, jest miejscem organizacji Festiwalu, ponieważ sama w sobie jest wyzwaniem dla nauki. Kiedyś była rzeką, teraz jest ciekiem wodnym zasilanym głównie tym co spływa z miast, a więc to co zrobiliśmy ze środowiskiem za sprawą przemysłu i nauki stosowanej dzisiaj wymaga naprawy. I tej naprawy możemy dokonać również za sprawą nauki. Możemy dokonać rewitalizacji obecnego stanu Rawy w rzekę z pięknymi bulwarami, bowiem w idei promowania nauki w tym miejscu kryje się sformułowanie podstawowego zadania, jakie nauka ma na śląsku: polepszenia życia mieszkańców, stanu powietrza i wody - dodaje 

GZM przypomina, że każda edycja Festiwalu to dla jej uczestników okazja do dobrej zabawy, ale również możliwość zdobycia wiedzy, która niejednokrotnie wpływa na wybory w kwestii kształcenia czy kariery zawodowej. Wśród zaproszonych międzynarodowych gości znajdują się naukowcy i fachowcy z różnych branż, którzy poprowadzą szereg wykładów, spotkań i warsztatów. 

REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]

Komentarze (0)Napisz komentarz

Napisz swój komentarz

WLAYK
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]