Dlaczego powietrze w miastach jest coraz lepsze?
- 24 marca 2021 08:38
- : : autor: AMC
W ostatnich latach jakość powietrza w miastach poprawiła się. Czy zawdzięczamy to antysmogowej polityce, czy może mamy cieplejsze i bardziej wietrzne zimy? Odpowiedzieć na to pytanie stara się w najnowszym raporcie European Clean Air Center.
Badacze ECAC wzięli pod uwagę miasta, w których prowadzono zarówno pomiary meteorologiczne jak i jakości powietrza sięgające wstecz aż do 2008. Badaniem nie objęto 2020 r., ze względu na anomalia wywołane pandemią koronawirusa.
W komunikacie prasowym Polskiego Alarmu Smogowego cytowany jest jeden z autorów raportu, Łukasz Adamkiewicz, który podkreśla, że to pierwsze tego typu badanie.
- Zależało nam na sprawdzeniu jakie czynniki najmocniej wpływają na powietrze, którym oddychamy. Inaczej mówiąc – co oczyszcza polskie powietrze, działania antysmogowe takie jak likwidacja kopcących kotłów na węgiel i drewno lub ograniczanie ruchu samochodów, czy może raczej zmiana pogody? Wszyscy przecież zauważamy lżejsze, cieplejsze zimy, a każdego roku klimatolodzy donoszą o kolejnych rekordach ciepła. Ciekawiło nas czy ma to wpływ na jakość powietrza – mówi ekspert.
Co więc oczyszcza powietrze w polskich miastach – ludzie czy pogoda? Z raportu wynika, że w prawie wszystkich analizowanych miastach odnotowano spadek stężeń pyłów PM10. Na poprawę wpłynęła zarówno likwidacja kotłów na węgiel i drewno jak i zmiany pogodowe.