Lotos Petrobaltic w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej
- 27 kwietnia 2021 09:40
- : : autor: AMC
Gdańska spółka Lotos Petrobaltic oraz przedstawiciele firm: Grupa Przemysłowa Baltic, Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego, Remontowa Shipbuilding, CRIST i Polski Rejestr Statków podpisali list intencyjny, w którym zadeklarowali gotowość współpracy oraz wzajemnego wsparcia swego zaangażowania w łańcuch dostaw materiałów i usług w programie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku - czytamy w komunikacie prasowym.
– Lotos Petrobaltic pragnie wykorzystać cały dostępny potencjał gospodarczy oraz kwalifikacje do realizacji programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, aktywnie uczestniczyć w transformacji energetycznej oraz skutecznym przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym – mówi Grzegorz Strzelczyk, prezes spółki.
Dodaje: – Posiadamy niezbędną infrastrukturę lądową i morską, jak również wiedzę oraz zasoby ludzkie, które pozwalają nam na zajęcie pozycji narodowego operatora w budowie i serwisie morskich farm wiatrowych. Ta nowa dziedzina działalności powinna stać się kołem zamachowym polskiej gospodarki i olbrzymim potencjałem wzrostu dla Pomorza Gdańskiego.
Jak ujęto w liście intencyjnym, kompleksowe uczestnictwo polskiego przemysłu w budowie i obsłudze morskich farm wiatrowych jest uzasadnione ekonomicznie. Stanowi element ograniczający ryzyko braku dostępu do kluczowych aktywów, jakim są statki, a jednocześnie jest ważnym mechanizmem Krajowego Planu Odbudowy.
Rozwój morskiej energetyki wiatrowej z udziałem polskich stoczni i armatorów niesie ze sobą możliwość wykorzystania w największym stopniu lokalnej przedsiębiorczości produkcyjnej i usługowej. Prowadzi również do zbudowania wysokiej pozycji polskich przedsiębiorców w światowym łańcuchu wartości w segmencie morskiej energetyki wiatrowej.
Lotos Petrobaltic, który ma 30-letnie doświadczenie w działalności offshore i jest już aktywny w sektorze energetyki wiatrowej (badania geotechniczne), zamierza zwiększyć swoje zaangażowanie w tym obszarze i świadczyć usługi na rzecz budowy, rozruchu, a także eksploatacji morskich farm wiatrowych.