Na redukcji emisji można nieźle zarobić
- 20 sierpnia 2021 09:05
- : : autor: AMC
Jedynie 17 proc. firm ma świadomość korzyści wynikających z udziału w programach Demand Side Response - wynika z raportu pt. Polski przemysł wobec transformacji energetycznej. Jeszcze mniej, bo 2 proc. przedsiębiorstw, widzi możliwość czasowej redukcji poboru mocy w zamian za wynagrodzenie. Przykłady z polskiego rynku pokazują jednak, że polski przemysł nie tylko ma potencjał redukcji, ale i może całkiem dobrze na tym zarobić.
W informacji prasowej czytamy, że dekarbonizacja i transformacja energetyczna stanowią wyzwanie dla polskich firm. Zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez agencję SW Research, na zlecenie Enel X, na grupie ponad 300 polskich przedsiębiorstw, świadomość konieczności zmian jest duża – 90 proc. respondentów zadeklarowało, że w ostatnich dwóch latach szukało sposobów na optymalizację zakupu energii.
Głównym motywatorem były kwestie finansowe, niezawodność dostaw oraz dostosowanie się do nowych regulacji. 76 proc. badanych odpowiedziało, że powodem wdrażania rozwiązań optymalizacyjnych było dbanie o środowisko. Dodatkowo, 77 proc. firm planuje w najbliższych dwóch lat inwestycje związane z obniżeniem emisji CO2.
Bez stabilizacji systemu elektroenergetycznego nie będzie OZE?
Na pytanie o działania na rzecz optymalizacji kosztów energii lub zwiększania efektywności energetycznej w najbliższych dwóch latach zdecydowana większość firm deklaruje przeprowadzenie audytów energetycznych (69 proc.). Na kolejnych miejscach znajdują się korzystanie z systemów zarządzania energią (63 proc.), inwestycje w OZE (26 proc.) czy w kogenerację (25 proc.).