WydarzeniaOpinie
REKLAMA 1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x250 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP]
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - TOP #1]

Po kopalni Kazimierz-Juliusz zostaną budynki, przejmie je miasto

  • 7 lipca 2018 09:58
Reklama

Z końcem tego roku kopalnia Kazimierz-Juliusz formalnie zakończy swój byt. Po ostatnim zakładzie wydobywającym węgiel kamienny w Zagłębiu Dąbrowskim pozostaną nie tylko wspomnienia, bo pięć kopalnianych obiektów ma zamiar przejąć miasto. Tym samym otrzymają one szansę na drugie życie. Pozostały teren kopalni czeka natomiast na inwestorów.

- 31 grudnia kończymy likwidację zakładu. Obecnie zostało nam wyburzenie obiektów, które już nie będą przydatne dla miasta i przedsiębiorców, którzy zechcą tutaj inwestować. Przygotowujemy też podział działek tak, aby można je było później sprzedać. Tym zagadnieniem będzie się zajmować dąbrowski oddział Spółki Restrukturyzacji Kopalń, czyli Kopalnia w Całkowitej Likwidacji – wyjaśnia Bogdan Zamarlik, dyrektor Kazimierza-Juliusza.

Miasto Sosnowiec zadeklarowało przejęcie pięciu obiektów. W tym gronie znalazły się: budynek kompleksu BHP, w którym znajduje się stacja ratownicza, wieża szybu Kazimierz I, budynek nadszybia szybu Kazimierz I, budynek maszyny wyciągowej z przyległą halą transformatorów oraz budynek obiegu wozów. Trafią one nieodpłatnie do samorządu w trybie art. 23 ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego. W przypadku Kazimierza-Juliusza formalności pomiędzy SRK a sosnowieckim magistratem powinny zostać dopięte w okresie wakacyjnym.

Juliusz do wyburzenia
W chwili, gdy kopalnia została przeznaczona do likwidacji, działało w niej pięć szybów: Kazimierz I, Kazimierz II, Kazimierz V, Maczki i Karol. Wszystkie zasypano w 2016 r. Zostały po nich wieże szybowe. Trzy z nich (Maczki, Kazimierz V, Kazimierz II) zostały już wyburzone. Ostatnią przeznaczoną do likwidacji jest konstrukcja znajdująca się w ruchu Juliusz, czyli wieża szybu Karol.

- Miasto jest zainteresowane tylko pięcioma obiektami. W sprawie wieży szybu Karol i nadszybia rozmawiamy z miejskim konserwatorem zabytków. Opracowania rzeczoznawców mówią jednak wprost, że obiekty te przede wszystkim nie spełniają swojej funkcjonalności, tym bardziej, że wieża ma przekroczone wychylenie. Przywrócenie im stanu używalności jest związane z dużymi inwestycjami, dlatego naturalnym krokiem będzie ich likwidacja – mówi dyrektor.

Strona 1 z 3
REKLAMA 740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA740x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM]
Mogą Cię zainteresować
REKLAMA 1110x100 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA
REKLAMA1110x200 | ROTACYJNA/NIEROTACYJNA STREFA [NEWS - BOTTOM #1]