Jak dbać o instalację fotowoltaiczną?
- 18 września 2021 11:30
- : : autor: AMC
Instalacje fotowoltaiczne cieszą się w Polsce niesłabnącym zainteresowaniem. Wielu klientów zaczyna zastanawiać się czy trzeba dbać o panele słoneczne, aby działały prawidłowo i pozwalały pozyskiwać darmowy prąd ze Słońca przez wiele lat. Jedne z częściej powtarzających się pytań dotyczą serwisu oraz czyszczenia modułów. Czy jest to konieczne? A jeśli tak, to w jaki sposób należy się tym zająć? - na te pytania odpowiada firma Edison Energia.
Według szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska w Polsce pracuje już blisko 700 tys. instalacji fotowoltaicznych, a do końca 2021r. ma być ich prawie milion. Fotowoltaika jest popularna ze względu na możliwe do uzyskania oszczędności i wygodę. Na co dzień nie trzeba wysiłku, żeby pozyskiwać energię ze Słońca i tym samym obniżać rachunki za prąd. Ważne jednak, aby pamiętać o kilku elementarnych zasadach, które zapewnią prawidłowe funkcjonowanie urządzeń w następnych latach.
Instalacja fotowoltaiczna, podobnie jak samochód – aby działała niezawodnie przez wiele lat wymaga dbania o jej stan. Przeprowadzanie szczegółowych kontroli stanu konstrukcji i połączeń elektrycznych oraz wykonywanie pomiarów elektrycznych powinno wejść w nawyk każdemu posiadaczowi instalacji fotowoltaicznej.
- W ramach przeglądu specjalista przeprowadza oględziny wszystkich elementów instalacji fotowoltaicznej, dokonuje analizy stanu modułów, inwertera, przewodów, zabezpieczeń elektrycznych oraz innych elementów instalacji – mówi Bartosz Majewski, Członek Zarządu ds. Operacyjnych Edison Energia.
Przeprowadzana jest także kontrola konstrukcji wsporczej oraz elementów mocujących pod kątem stabilności i wytrzymałości oraz ewentualnych śladów korozji i innych uszkodzeń. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, przeglądy elektryczne należy dokonywać nie rzadziej niż raz na 5 lat, jednak w przypadku posiadania instalacji fotowoltaicznej zaleca się coroczną weryfikację. Ciekawostką na rynku fotowoltaicznym stały się również pomiary termowizyjne pracy poszczególnych ogniw w panelach. Pozwalają one na szczegółowe określenie stanu modułów, np. po gradobiciu, kiedy podejrzewamy, że instalacja mogła ulec uszkodzeniu.