Boom na OZE i atom: globalne zapotrzebowanie na prąd rośnie
- 25 marca 2025 11:56
- Opracował: Rafał Wąsowicz

fot. pixabay
Globalne zużycie energii elektrycznej przyspiesza i do 2027 roku ma rosnąć średnio o 4% rocznie. Według najnowszego raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) ten wzrost będzie napędzany przede wszystkim przez rozwój przemysłu, rosnącą popularność klimatyzacji, elektryfikację transportu oraz gwałtowny rozwój centrów danych. Kluczem do sprostaniu tym zapotrzebowaniem ma być OZE i Atom, który przezywa renesans.
Kluczową rolę w pokryciu rosnącego zapotrzebowania energie mają jej źródła odnawialne. Produkcja energii ze źródeł niskoemisyjnych – przede wszystkim z OZE i energetyki jądrowej – ma wystarczyć do zbilansowania wzrostu globalnego popytu na elektryczność w nadchodzących latach. Szczególnie istotny będzie rozwój fotowoltaiki, która ma dostarczyć blisko połowę dodatkowego zapotrzebowania na prąd do 2027 roku.
Fotowoltaika i atom na fali wzrostu
Szybka ekspansja energii słonecznej to efekt nie tylko postępu technologicznego i spadku kosztów paneli fotowoltaicznych, ale także silnego wsparcia politycznego. Już w 2024 roku energia słoneczna w Unii Europejskiej wyprzedziła węgiel pod względem udziału w miksie energetycznym, przekraczając 10% całkowitej produkcji energii. W nadchodzących latach podobny poziom udziału fotowoltaiki w produkcji energii osiągną Chiny, Stany Zjednoczone i Indie
Równocześnie energetyka jądrowa przeżywa swój renesans. Od 2025 roku elektrownie atomowe mają bić rekordy produkcji energii rok po roku, co przyczyni się do stabilizacji światowej emisji CO2. W 2024 roku emisje związane z produkcją energii wzrosły o około 1%, ale w kolejnych latach ich poziom powinien się ustabilizować.